top of page
Morze to pasja, to całe moje życie...
IMG_20180724_114357.jpg

Ceremoniał morski

Picie toastów na siedzÄ…co -przyzwyczailiÅ›my siÄ™ że toast należy wznosić na stojÄ…co ale na morzu toasty wznosi siÄ™ na siedzÄ…co. SÄ… dwie wersje dlaczego tak siÄ™ to przyjęło.

Pierwsza mówi o królu Williamie IV, który jeszcze jako Duke of Clarence, w czasie obiadu na jednym z okrÄ™tów wstaÅ‚ podczas toastu i uderzyÅ‚ siÄ™ gÅ‚owÄ… w belkÄ™ (jak dla mnie wersja bardziej prawdopodobna). Po tym fakcie zapowiedziaÅ‚, że kiedy zostanie królem da marynarzom przywilej picie za króla na siedzÄ…co.

Druga mówi o królu Jerzym IV. OÅ›wiadczyÅ‚ on podobno oficerom na okrÄ™cie, którzy wstali, aby wznieść za niego toast: "Panowie, proszÄ™ siadajcie, wasza lojalność jest ponad wszelkÄ… wÄ…tpliwość".

Åšwist trapowy – sygnaÅ‚ podawany gwizdkiem bosmaÅ„skim podczas wchodzenia i schodzenia z okrÄ™tu oficera.

Åšwist trapowy oddaje siÄ™ bez wzglÄ™du na porÄ™ doby, także przy podnoszeniu i opuszczania bandery, gdy na okrÄ™cie nie ma trÄ™bacza. Zwyczajowo wykonuje siÄ™ go także podczas pogrzebów na morzu (przy zsuwaniu zwÅ‚ok za burtÄ™). Åšwist zaczyna siÄ™ z chwilÄ… postawienia na trapie nogi osoby witanej, a koÅ„czy siÄ™ z chwilÄ… postawienia nogi na pokÅ‚adzie okrÄ™tu (i odwrotnie). Gdy na okrÄ™t wchodzi jednoczeÅ›nie kilku oficerów, Å›wist oddaje siÄ™ najważniejszemu.

W czasach panowania na morzach wielkich żaglowców, kapitan zapraszaÅ‚ na swój okrÄ™t dowódców innych okrÄ™tów, lecz kapitanowie ci czÄ™sto nie mogli, ze wzglÄ™du na dostojny wiek i problemy ze zdrowiem, sprostać wdrapywaniu siÄ™ na pokÅ‚ady okrÄ™tów po sztormtrapie. Dlatego też wykonano specjalny kosz lub fotel do wciÄ…gania ich na pokÅ‚ad za pomocÄ… bomu z bloczkiem i linÄ…. Podnoszenie tych osobistoÅ›ci odbywaÅ‚o siÄ™ przy akompaniamencie gwizdka bosmaÅ„skiego, czyli dzisiejszego Å›wistu trapowego, co uÅ‚atwiaÅ‚o równomierne przeciÄ…ganie liny.

Tradycja nakazuje, żeby Å›wist trapowy oddawaÅ‚ wachtowy przy trapie, jednak podczas oficjalnych wizyt na okrÄ™tach, w zależnoÅ›ci od rangi ważnoÅ›ci osoby witanej na pokÅ‚adzie, Å›wist oddaje odpowiednia liczba marynarzy – na przykÅ‚ad przy witaniu gÅ‚owy paÅ„stwa Å›wist trapowy oddaje oÅ›miu marynarzy.

Toasty marynarskie - W Brytyjskiej Flocie Królewskiej  obowiÄ…zywaÅ‚ kodeks normujÄ…cy kiedy i jakie wznosimy toasty.

I tak:

 

  • niedziela: za nieobecnych przyjacióÅ‚ i tych co na morzu

  • poniedziaÅ‚ek: za kraj rodzinny lub za statki na morzu

  • wtorek: za matki

  • Å›roda: za nas samych

  • czwartek: za króla (lub królowÄ…)

  • piÄ…tek: za stary port

  • sobota: za żony i kochanki (ukochane) a zaÅ‚oga dodawaÅ‚a - oby siÄ™ nie spotkaÅ‚y

Psia wachta (oryginalnie ”dodge watch”, gdzie dodge oznacza ”wymykać siÄ™” lub ”wykrÄ™cać od obowiÄ…zku” lub od sÅ‚owa docked – ”ograniczona”, ”skrócona”) tÅ‚umaczone jest jako wachta zmienna i pochodzi z niepotwierdzonego przekazu majÄ…cego swoje źródÅ‚o we flocie angielskiej.

Ponoć kiedyÅ›, pewien stary angielski kapitan, kiepsko wÅ‚adajÄ…cy piórem, zapisaÅ‚ sÅ‚owo dog zamiast dodge w dzienniku okrÄ™towym. Oficerowie bali siÄ™ poprawić wytrawnego kapitana ze wzglÄ™du na jego choleryczny charakter i niewybredny sposób postÄ™powania, wiÄ™c sami zaczÄ™li bÅ‚Ä™dnie zapisywać nazwÄ™. ZaczÄ™to wiÄ™c używać sÅ‚owa ”dog” – pies, zamiast dodge, zaÅ› sama wachta przyjęła miano – “psiej wachty”.

Psia wachta przypada zazwyczaj na godziny 24:00 do 04:00.

Gwizdanie na pokÅ‚adzie statku czy okrÄ™tu byÅ‚o zakazane i karane, ponieważ gwizdkiem bosmaÅ„skim byÅ‚y wydawane polecenie i rozkazy. Rozkazów wydawanych gÅ‚osem, nawet wykrzykiwanych, nie sÅ‚yszaÅ‚o siÄ™ ani w sztormie, ani w ogniu walki. Gwizdanie na pokÅ‚adzie podczas sztormu uchodziÅ‚o niegdyÅ› za poważne przewinienie. Na dawnych żaglowcach karano za gwizdanie w czasie sztormu umieszczeniem marynarza na rei masztu aż do koÅ„ca wachty. 
Wskazane byÅ‚o gwizdanie na żaglowcach wtedy, gdy wiatru nie byÅ‚o, wierzono bowiem, iż tym sposobem siÄ™ go wywoÅ‚a. 
bottom of page